Na czym polega idea witaminoterapii?
Witaminoterapia, czyli idea dożylnej suplementacji składników odżywczych w celach profilaktycznych i terapeutycznych została zapoczątkowana przez amerykańskiego lekarza Johna Myersa. Podawał on swoim pacjentom odpowiednio dobrane zestawy witamin i minerałów, mające przynosić korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Oryginalny skład koktajlu Myersa nie został w pełni poznany, jednak jego następcy skomponowali własne zestawy cennych składników, z sukcesami stosowane w praktyce klinicznej.
Czym jest witaminoterapia?
Witaminoterapia to podawanie odpowiednio dobranych mieszanek witamin, minerałów i innych ważnych dla organizmu substancji w formie wlewów dożylnych. W odróżnieniu od tradycyjnej, doustnej suplementacji składniki kroplówki witaminowej trafiają prosto do układu krwionośnego i są natychmiast dystrybuowane do wszystkich tkanek. Pozwala to na uzyskanie szybkiego działania, a także uniknięcie strat cennych składników, wynikających z niepełnego wchłaniania preparatów farmaceutycznych. Zabiegi witaminoterapii mają na celu uzupełnienie składników odżywczych w organizmie. Skład preparatu dobierany jest przez specjalistów do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.
Kto może skorzystać z zabiegu?
Z zabiegu witaminoterapii może skorzystać każdy, kto boryka się z problemem niedoboru witamin i minerałów, po uprzednim wykluczeniu przeciwwskazań do podania kroplówki witaminowej. Na suplementację w formie kroplówki decyduje się wiele osób, których codzienne posiłki nie zapewniają odpowiedniej podaży witamin i minerałów. Kroplówki wzmacniające warto zastosować po przebyciu osłabiających organizm infekcji. Kroplówki witaminowe mogą też korzystnie wpływać na wygląd i kondycję fizyczną.
Doraźnie można przyjmować odpowiednie mieszanki przy zatruciu alkoholem lub innymi substancjami toksycznymi. Kroplówki witaminowe to tez sposób na uzupełnienie niedoboru składników odżywczych dla osób z zaburzeniami wchłaniania. Mogą być stosowane jako wsparcie w terapii różnych jednostek chorobowych. Zastosowanie kroplówki witaminowej powinno jednak zostać ustalone z lekarzem prowadzącym i nie może zastąpić tradycyjnego leczenia, a jedynie stanowić jego uzupełnienie.