Czym jest tzw. koktajl Myersa?
Koktajl Myersa to metoda terapii i profilaktyki z powodzeniem stosowana od kilkudziesięciu lat. Polega na dożylnym podawaniu cennych dla organizmu substancji. W dzisiejszym wpisie krótko przedstawiamy historię i zastosowania tej metody, a także główne składniki tzw. koktajlu Myersa.
Metoda dożylnego podawania składników odżywczych została opracowana przez amerykańskiego lekarza, doktora Johna Myersa z Baltimore w stanie Maryland. Stanowiła cześć kompleksowej terapii pacjentów z różnymi problemami zdrowotnymi. Początkowo dr Myers podawał opracowane przez siebie roztwory przy pomocy strzykawek. W późniejszym czasie terapia przybrała formę bardziej komfortowych dla pacjenta kroplówek. Oba sposoby wpływają na znaczne zwiększenie biodostępności zawartych w preparacie składników.
Skład koktajlu Myersa
Oryginalny skład mieszanki opracowanej przez doktora Myersa nigdy nie został ujawniony. Po śmierci lekarza w 1984 roku jego następcy na bazie dostępnych informacji stworzyli więc własne mieszanki odżywcze. Do ich podstawowego składu zaliczyć można:
- sole magnezu,
- związki wapnia,
- witaminę C,
- kompleks witamin z grupy B.
Należą one do substancji kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania i pełnej homeostazy organizmu. Obecnie kroplówki witaminowe są udoskonalane i uzupełniane również o inne cenne składniki. Można tu wymienić glukozę, aminokwasy, elektrolity czy też witaminy.
Zastosowanie koktajlu Myersa
Koktajl Myersa można stosować zarówno w celach profilaktycznych, jak i wspomagająco w terapii różnych dolegliwości. Metoda może być pomocna m.in. przy leczeniu schorzeń układu oddechowego, migrenach czy też chorobach sercowo-naczyniowych. Jej zastosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, aby wykluczyć przeciwwskazania. Odżywcze wlewy dożylne pomagają także wzmocnić odporność organizmu i przyspieszyć jego regenerację po chorobach. Coraz częściej na kroplówki witaminowe decydują się też osoby dbające o urodę. Metoda może stanowić wsparcie podczas odchudzania, walki z cellulitem czy oczyszczania organizmu z toksyn. Wlewy dożylne znajdują również zastosowanie przy detoksykacji po zatruciu alkoholem, narkotykami, lekami i innymi substancjami.