Jak działają kroplówki witaminowe?

Kroplówki witaminowe okładka

Przetworzona żywność, uboga w witaminy, jedzenie „w biegu” czy unikanie aktywności na świeżym powietrzu to tylko niektóre przyczyny niedoboru niezbędnych dla zdrowia substancji. Deficyty witamin mogą pojawić się również na skutek zaburzenia wchłaniania lub metabolizmu składników odżywczych. Codzienne posiłki i przyjmowanie doustnych suplementów diety nie zawsze pozwalają na pełne zaspokojenie zapotrzebowania na te cenne substancje. Z pomocą przychodzą wówczas witaminowe kroplówki.

Skład kroplówek witaminowych

Dożylne wlewy witaminowe zawierają różne zestawy składników odżywczych. W ich skład najczęściej wchodzą witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy i biotyna), uzupełnione o witaminę C, a także witaminy: A, D3, PP, K bądź E. W formie kroplówek podaje się również roztwory glukozy, aminokwasów i innych związków organicznych. Istnieją też preparaty zawierające pełne spektrum minerałów, w tym: magnez, potas, sód, wapń, chrom, selen, żelazo, molibden i inne pierwiastki.

Dla uzyskania najlepszych efektów skład podawanej kroplówki powinien być dostosowany do stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Jej podanie poprzedzone jest przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego a w razie potrzeby również wykonaniem badań diagnostycznych. Konsultacja ze specjalistą pozwoli na wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu witaminoterapii oraz dobranie preparatu zawierającego wszystkie potrzebne substancje.

Co wpływa na efektywność działania kroplówek witaminowych?

Głównym czynnikiem warunkującym efektywność działania kroplówek witaminowych jest droga podania. Wlewy dożylne trafiają prosto do krwiobiegu, który umożliwia dostarczenie ich składników do wszystkich komórek organizmu. Pomijany jest etap uwalniania substancji z postaci farmaceutycznej, jak ma to miejsce np. w przypadki tabletek, a wchłanianie następuje w momencie podania. Dzięki temu preparaty w formie kroplówek charakteryzują się stuprocentową biodostępnością, co oznacza, że pełna dawka cennych składników trafia do organizmu pacjenta. Ponadto, jako substancje podawane donaczyniowo, kroplówki witaminowe to preparaty o potwierdzonym składzie i bezpieczeństwie.